Logo FórumBydlení

Přejít na navigaci

+ Přidat inzerát

Pořiďte si trendy podlahu z materiálu budoucnosti - bambusu

Aktualizace: 14. 03. '18, Vydáno: 20. 02. '18

V poslední době razantně stoupá obliba této suroviny. Tatam jsou doby, kdy bambus sloužil pouze jako dostupný prostředek pro stavbu chýše ve slumech. Nyní je spíše symbolem uvědomělého myšlení pro svou ekologickou vstřícnost. Vždyť roste téměř všude a snižuje podíl oxidu uhličitého v atmosféře a pohlcuje vodu stejně účinně jako kaktusy v poušti. To však zdaleka není jeho jediná výhoda.

I z bambusu lze vyrobit podlahu

I z bambusu lze vyrobit podlahu


Bambus jako fenomén moderního lifestylu

Díky potenciálu snadno obnovitelného zdroje se exotická dřevina dostala do hledáčku technologů i designérů. Proto dnes můžete najít nepřeberné množství luxusních i spotřebních výrobků z tohoto materiálu budoucnosti na škále od snadno rozložitelných jídelních příborů, přes textilní vlákno a nábytek až po stavební matriál. My se teď zaměříme na podlahy.

Masivní či vrstvené

Podlahy z bambusu vynikají svým netradičním designem, který se od klasických dřevěných velmi liší. Varianta masiv  se vyrábí technikou lisování zajišťující vysokou odolnost a tvrdost podobnou dubu a buku, přičemž typ „mramor“ je dokonce až dvojnásobně tvrdší díky lisování za vysokého tlaku a teploty.

Pro jejich výrobu používá společnost Affinis výběrové lamely z bambusu, horizontálně, či vertikálně uspořádané do tří vrstev, což umožňuje kreativní práci s podlahovým vzorem. Horizontální uspořádání více zdůrazňuje původní kresbu materiálu s kolínky, vertikální pak užší rovnoběžné linie.


Vrstvené podlahy  mají podklad z měkkého dřeva a tvoří je dvě vrstvy, které brání kroucení přírodního materiálu. K tomu mají pochozí vrstvu z kvalitního bambusu, která má přibližně 5 mm. Jsou typické svým jedinečným čárovým designem, který se liší od všech dřevin včetně těch exotických.

Využití bambusové podlahy naleznou nejen v domovech, ale i v kancelářích a veřejných prostorech. Jejich zaměření je však ještě širší. Díky povrchové úpravě speciálními oleji a protiskluzovému drážkování jsou skvělou volbou i pro venkovní použití . Hodí se na terasy, balkony a další místa, která vám pomůže zútulnit.

Co jste o bambusu možná nevěděli

Slovo „bambus“ laický název pro více než 90 rodů stálozelených dřevnatých trav z čeledi lipnicovitých (podčeleď bambusovité) s téměř 1100 rozmanitými druhy. Není náročný na životní podmínky, a proto některé rostliny v tropech a subtropech mohou vyrůst až 100 cm denně do celkové výšky až 40 m.
Rostlinu tvoří tenký dutý stonek s malými plochými neopadavými lístky. Obsahuje převážně bílkoviny a sacharidy, pro které vyhledávanou potravou chráněných a hlavně roztomilých medvídků panda.

  • Bambus je obnovitelným materiálem přispívajícím k trvale udržitelnému rozvoji.
  • Pohlcuje CO2a uvolňuje kyslík, tím filtruje tento skleníkový plyn.
  • Roste velmi hustě a při jeho pěstování nedochází k deforestraci.
  • Nevyžaduje zavlažování a přihnojování.
  • Má velmi hustou síť kořenů a zabraňuje erozi půdy.
  • Jako přírodní materiál je rozložitelný a časem se přemění na zeminu.

Autor: Lucie Nádeníková

Hodnocení:

Sdílej na: Delicious Delicious Facebook icon Facebook
Pro odeslání příspěvku vyplňte prosím následující kód ZAA981.

Položky označené (*) hvězdičkou jsou povinné.


Pro odeslání příspěvku vyplňte prosím následující kód NQV967.

Položky označené (*) hvězdičkou jsou povinné.


Přidat komentář  Diskuze k článku (4)


Pro odeslání příspěvku vyplňte prosím následující kód BCZ152.

Položky označené (*) hvězdičkou jsou povinné.

Moc pěkný článek. Děkuji za inspiraci, zrovna se chystám zařizovat si čtecí koutek a k tomu potřebuji nějakou lampu. Rozhodovala jsem se mezi stolní a stojací, ale nakonec vyhraje asi ta stojací lampa. I když, nic ještě není pevně rozhodnuté :)

Díky moc za článek! Nevíte, kde by se dali pořídit kvalitní sekačky na trávu? Díval jsem se zatím třeba sem: http://www.gardentech.cz/shop/travni-sekacky Máte s tím obchodem zkušenosti, nebo byste mi doporučili nějaký jiný?

Docela obsáhlou inspirativní fotogalerii najdete zde http://www.living.cz/galerie/obyvaci-pokoje-inspirace-fotogalerie.html

Existují i radiátory se zrcadlem. Máme ho ve verandě, je to Koratherm Reflex. Jelikož je naše veranda malá, řešili jsme umístění šatní skříně, radiátoru a velkého zrcadla. Vůbec nás nenapadlo, že něco takového existuje. Náhodou jsem potkal spolužáka ze ZŠ, který je topenář. Svěřil jsem se mu se svým problémem a on mi hned tento radiátor nabídnul. Nakonec došlo k tomu, že topení v našem domku realizovala jeho firma.

Komentáře
Úvodní strana Pořiďte si trendy podlahu z materiálu budoucnosti - bambusu

Promiňte, ale nemáte nainstalován flash plug-in.copyright © 2010 brána-bydlení.cz
Ochrana osobních údajů | Prohláąení o přístupnosti | Mapa stránek